Strona główna » Baza wiedzy » Pompa ciepła typu split
Pompy ciepła funkcjonujące na podstawie powietrza/wody można spotkać w dwóch wariantach, czyli jako monoblok lub split. Zarówno pierwszy rodzaj, jak i ten drugi, pobierają energię cieplną z powietrza, aby następnie przekazać ją do instalacji grzewczej.
Gdybyśmy mieli natomiast doszukać się różnic między nimi to są to na pewno budowa tych urządzeń, parametry pracy oraz komfort korzystania z nich. Dodatkowo, jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła typu split, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Powietrze znajdujące się poza budynkiem jest doskonałym nośnikiem energii cieplnej, w związku z czym pompy ciepła typu powietrze/woda są obecnie bardzo popularne wśród właścicieli domów i mieszkań. Analizy wskazują nawet, że najpopularniejszym, dzięki temu, że są bardzo łatwe w montażu – nie wymagają wykonania żadnego źródła w ziemi, w postaci kolektora gruntowego lub sond pionowych.
Producenci obecnie produkują dwa rodzaje pomp ciepła – split i monoblok, które w rzeczywistości są tą samą pompą ciepła, ale różniącą się między sobą pod względem konstrukcji jednostek.
Zadaniem pompy ciepła jest przede wszystkim przekazywanie energii cieplnej do instalacji grzewczej, czyli pompy ciepła umieszczonej w domu. Energia cieplna jest natomiast zmagazynowana w wodzie, ziemi bądź powietrzu.
Wiele osób posługuje się zdaniem „dom ogrzewany pompą ciepła”, co jest oczywiście niezbyt trafnym stwierdzeniem, biorąc pod uwagę fakt, że to nie ona podgrzewa temperaturę w pomieszczeniu, lecz jedynie pośredniczy w przenoszeniu energii cieplnej z zewnątrz (źródło dolne) do źródła górnego, składającego się z czterech elementów, tj. sprężarki, parownika, zaworu rozprężnego oraz skraplacza.
Najpierw energia przedostaje się ze źródła dolnego do parownika, gdzie czynnik chłodniczy odparowuje, a czynnik w gazowej postaci zostaje sprężony przez sprężarkę, przy jednoczesnej współpracy energii elektrycznej, co automatycznie zwiększa jego temperaturę. Następnie w skraplaczu gaz zamienia się w ciecz, a energia zostaje przekazana do instalacji grzewczej, gdzie w zaworze rozprężnym zostaje obniżone ciśnienie czynnika chłodniczego, dzięki czemu w domu robi się ciepło.
Najczęściej kupując pompę ciepła sięgamy po rozwiązanie split jako standardowy model, na który składają się dwie rozdzielone jednostki – wewnętrzna i zewnętrzna. W tej zewnętrznej znajdują się wentylator i parownik (inaczej wymiennik ciepła) i sprężarka. Wewnątrz zaś zamontowane są wymiennik ciepła, skraplacz oraz pompa obiegowa, tłocząca wodę do instalacji odbiorczej.
Jeśli chcesz zapewnić sobie ciszę, nigdy nie instaluj pompy ciepła typu split wewnątrz oraz w narożnikach pomieszczeń, może to bowiem powodować odbijanie się dźwięków, czyli po prostu hałasy. Aby zadbać o jak najmniejszą akustykę i nagłośnienie pracy urządzenia należy unikać także bezpośredniego nadmuchu skierowanego na ściany np. garażu.
Są takie modele, które posiadają oczywiście obudowę wyciszającą oraz tłumiącą drgania, ale mimo wszystko nie warto montować pompy ciepła typu split pod oknem sypialni czy w biurze. Niezależnie więc od tego, czy jednostka chwali się niską akustyką, czy nie, zawsze poświęć uwagę temu zagadnieniu, aby nie przeszkadzać sobie i innym w codziennych obowiązkach. Decydując się na pompę ciepła pragniesz zapewne ekologicznie zadbać o swoją rodzinę i jej komfort oraz obniżyć rachunki za ogrzewanie, nie zaś dostarczać im oraz sobie irytujących wibracji i hałasów. Właśnie dlatego musisz dobrać idealną pompę ciepła.
Jak wynika z Dyrektywy Unijnej, montaż pompy ciepła, np. typu split, nie jest zadaniem prostym i przeznaczonym dla każdego. Jeżeli zdecydowałeś się na takie rozwiązanie i być może otrzymałeś nawet dofinansowanie na jego zakup, pamiętaj o zatrudnieniu doświadczonych profesjonalistów legitymujących się właściwymi uprawnieniami F-gazowymi. Jeśli jesteś ze Szczecina lub województwa zachodniopomorskiego możesz w tym celu zatrudnić np. monterów z firmy Twój Instalator, którzy oferują swoje wsparcie od początku do końca trwania współpracy.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tylko odpowiedni zespół fachowców jest gwarancją dobrze zamontowanej pompy ciepła, założenia karty produktu oraz przeprowadzania regularnych (corocznych), ważnych dla twojego bezpieczeństwa, kontroli szczelności. Na szczęście informacja ta dociera do coraz większej liczby osób.
Jeśli szukasz sprawdzonego wykonawcy instalacji grzewczej – skontaktuj się z nami! Oferujemy pompy ciepła w Szczecinie i ich montaż.
Napisz lub zadzwoń do nas i powiedź nam w czym możemy Ci pomóc. Wrócimy do Ciebie z gotowymi rozwiązaniami. Zadbamy o to, żeby sprawnie odpowiedzieć na Twoje potrzeby i dopasować możliwie najlepsze dla Ciebie rozwiązania.
Zależy nam na zapewnieniu Wam poczucia spokoju i bezpieczeństwa, zarówno na etapie bezpośredniej współpracy, jak i całym okresie użytkowania instalacji. Swoje prace wykonujemy kompleksowo
Napisz do nas
kontakt@qborg.pl
Lub zadzwoń
+48 501 644 474
Adres
Kurów 13
72-001 Kołbaskowo
woj. zachodniopomorskie
© Copyright QBORG
© made by AdWise
© Copyright QBORG
© made by AdWise