Strona główna » Baza wiedzy » Montaż rekuperacji – na co zwrócić uwagę?
Rekuperacja jest coraz częściej montowana w nowych domach oraz istniejących budynkach. Korzyści z posiadania rekuperacji są odczuwalne nie tylko na rachunku w sezonie zimowym, ale również na własnym komforcie i zdrowiu osób mających alergię. Jeśli zamierzasz samemu zabrać się za montaż rekuperacji, sprawdź kiedy warto to zrobić i jakie są najczęściej popełniane błędy przy samodzielnym montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym.
Montaż rekuperacji jest obecnie rozważany niemal przez każdego inwestora, który buduje nowy dom na obrzeżach Szczecina. Wiele osób, które w części budują samodzielnie dom, przynajmniej do stanu surowego otwartego, szuka sposobu na obniżenie wydatków związanych z opłaceniem firm budowlanych, wykończeniowych i instalacyjnych. Niektóre z tych prac można wykonać we własnym zakresie z wykorzystaniem filmów instruktażowych czy poradników. Montaż rekuperacji nie jest jednak łatwym zadaniem i wymaga od instalatora wielu umiejętności i wiedzy, która jest często pomijana lub traktowana powierzchownie na filmach instruktażowych czy przedstawiających pełny montaż rekuperacji krok po kroku.
Projekt rekuperacji to najważniejszy element, bez którego nie powinniśmy zaczynać montażu całego systemu. To właśnie pierwszym i największym błędem, jaki spotykamy wśród osób samodzielnie montujących rekuperację, jest brak wcześniej przygotowanego projektu. Skutkuje to przede wszystkim komplikacjami przy modernizowaniu oraz wykonywaniu kolejnych instalacji. Kiedy na projekcie domu nie ma naniesionego projektu instalacji rekuperacji, a instalacja została położona według uznania. Wszelkie zmiany w projekcie domu mogą zaskoczyć późniejsze firmy instalacyjne.
Wybór odpowiedniego rekuperatora, który jest dostosowany do potrzeb domowników i wymogów domu to nie łatwe zadanie. Na runku istnieje wiele różnych firm, które oferują rekuperatory o podobnych parametrach, jednak nie zawsze parametry w specyfikacji będą tożsame z parametrami, jakie uzyskamy z „własnoręcznie” położoną instalacją. Jeśli wiemy jaki zakres parametrów powinien mieć nasz rekuperator, kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie jego jakości oraz trwałości, a nie szukanie produktu z najniższą ceną zakupu. Wraz ze wzrostem popularności rekuperacji, na rynku pojawia się coraz więcej egzotycznych marek, które bardzo często stają się hitem jednego sezonu ze względu na niską cenę zakupu jednostki głównej rekuperatora. Takie produkty zdecydowanie chętniej wybierają inwestorzy, którzy chcą samodzielnie zamontować rekuperację oraz firmy instalacyjne, które montują systemy narzucone z góry przez inwestora. Wybór odpowiedniego rekuperatora wiąże się nie tylko z jednorazowym kosztem zakupu jednostki, ale również kosztami eksploatacji czy kosztem wymiany filtrów.
Montaż rekuperacji w domu czy mieszkaniu w znacznym stopniu skupia się na odpowiednim rozmieszczeniu kanałów wentylacyjnych i skrzynek rozprężnych. Jeśli mamy już projekt rekuperacji oraz wybrany rekuperator to jesteśmy dopiero na początku drogi. Rodzaj wybranych kanałów wentylacyjnych, skrzynek rozprężnych czy anemostatów oraz sposób ich montażu może mieć duży wpływ na końcową jakość całego systemu rekuperacji, oraz kosztów jej eksploatacji. Podczas montażu kanałów wentylacyjnych należy zwrócić uwagę na ich dokładny montaż i dokładać wszelkich starań do jakości łączeń oraz odpowiedniej izolacji miejsc, które są narażone na działanie skrajnych temperatur.
Samodzielny montaż rekuperacji może wydawać się dobrym sposobem na zaoszczędzenie przy budowie domu, jednak musimy mieć jeszcze na uwadze jeden ważny aspekt, jakim są niższe ceny zakupu produktów przez firmy instalacyjne. Licząc koszty rekuperatora oraz materiałów montażowych i akcesoriów może okazać się, że faktyczna oszczędność nie będzie tak duża i warta próbowania własnych sił w montażu systemu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach rekuperacji, montażu i elementach, na które warto zwrócić uwagę, sprawdź koniecznie nasze pozostałe wpisy, sklep z niezbędnymi produktami do wykonania rekuperacji oraz ofertę usług montażu i serwisu. Firma Qborg – Twój instalator specjalizuje się w montażu i serwisie rekuperacji w Szczecinie i okolicy. Korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań firmy Nibe i Buderus, które gwarantują wysoką jakość całego systemu rekuperacji, jego efektywność oraz trwałość przez wiele lat.
Napisz lub zadzwoń do nas i powiedź nam w czym możemy Ci pomóc. Wrócimy do Ciebie z gotowymi rozwiązaniami. Zadbamy o to, żeby sprawnie odpowiedzieć na Twoje potrzeby i dopasować możliwie najlepsze dla Ciebie rozwiązania.
Zależy nam na zapewnieniu Wam poczucia spokoju i bezpieczeństwa, zarówno na etapie bezpośredniej współpracy, jak i całym okresie użytkowania instalacji. Swoje prace wykonujemy kompleksowo
Napisz do nas
kontakt@qborg.pl
Lub zadzwoń
+48 501 644 474
Adres
Kurów 13
72-001 Kołbaskowo
woj. zachodniopomorskie
© Copyright QBORG
© made by AdWise
© Copyright QBORG
© made by AdWise