Strona główna » Baza wiedzy » Maty kapilarne – czym są i jak działają?
Od wielu lat w budownictwie jednorodzinnym bardzo często wykorzystuje się tzw. podłogowe systemy grzewcze. Woda nagrzana np. przez kocioł gazowy lub pompę ciepła krąży w rurkach ułożonych pod posadzką i oddając w nich ciepło, ogrzewa od dołu pomieszczenie. Obecnie jednak na rynku dostępne jest innowacyjne rozwiązanie alternatywne, które działa na podobnej zasadzie, jednak jest znacznie efektywniejsze – to tzw. wodne maty kapilarne. W artykule wyjaśniamy, czym są oraz jak działają. Podpowiadamy również, na co zwrócić uwagę przy ich montażu – zapraszamy do lektury!
Ponadprzeciętna efektywność grzewcza oraz wszechstronne zastosowanie – to główne zalety tego rozwiązania, które sprawiają, że cieszy się ono coraz większą popularnością. Mata kapilarna wodna to system cieniutkich rurek charakteryzujących się niewielką średnicą wewnętrzną, w których przemieszcza się ciecz. Proces ten jest powolny, oparty na zjawisku przepływu kapilarnego, co przekłada się na równomierne rozłożenie temperatury na całej powierzchni. To jeden z powodów, dla których ogrzewanie i chłodzenie to jest tak efektywne.
Pod kątem szczegółów technicznych budowy, rurki wykonane są ze specjalnego, odpornego na wysokie temperatury tworzywa sztucznego – w większości przypadków jest to polipropylen. Ich średnica wewnętrzna oscyluje w granicach 3 mm i tworzą one gęstą sieć z odstępami na poziomie zaledwie 10 mm. Taka konstrukcja sprawia, że na 1 metrze kwadratowym wodnej maty kapilarnej mogą znajdować się rurki o łącznej długości dochodzącej nawet do 100 m.
Głównym powodem jest niezwykła gęstość sieci rurek tworzących każdą z mat. To ogromna powierzchnia oddająca ciepło, która do tego rozgrzewa się równomiernie, przez co ogrzewanie kapilarne jest znacznie wydajniejsze od klasycznego podłogowego. Jednocześnie w porównaniu do niego jest ono efektywne nawet w przypadku niskotemperaturowych systemów grzewczych. Z tego powodu świetnie nadaje się ono do budynków wyposażonych w pompę ciepła.
Duża wydajność grzewcza wynika również z faktu, że matę kapilarną umieszcza się tuż pod powierzchnią np. płytek podłogowych. Przekłada się to na znacznie szybką i lepszą wymianę ciepła z otoczeniem przy jednoczesnym ograniczeniu jego strat. W efekcie zwykle zaledwie już po kilkunastu minutach od uruchomienia takiego ogrzewania w pomieszczeniu wyraźnie czuć jego działanie. W klasycznych podłogowych systemach grzewczych często potrzeba na to nawet wielu godzin.
Maty kapilarne są więc doskonałym ich uzupełnieniem, gdyż zwiększają one powierzchnię grzania. Za ich pośrednictwem – w połączeniu z pompą ciepła z funkcją chłodzenia – można z łatwością utrzymywać stałą temperaturę przez cały rok (grzejąc zimę a latem chłodząc) przy idealnym jej rozkładzie w obrębie całego domu.
Wysoka efektywność i energooszczędność tego rodzaju ogrzewania to zaledwie jedna z wielu jego zalet. Warto je stosować również ze względu na:
Użytkując taki system grzewczy, powinieneś przede wszystkim we własnym zakresie monitorować ilość zużywanej przez niego energii. Wyraźne odchyłki od normy zwykle są efektem różnych nieprawidłowości w działaniu instalacji. Jeśli je zauważysz, wezwij specjalistów, którzy zajmą się kompleksową diagnozą i naprawą, gdy będzie konieczna – najlepiej zgłoś się w tym celu do Qborg!
Oprócz tego konserwacja wodnego ogrzewania kapilarnego powinna obejmować takie czynności, jak:
Zanim w ogóle przeprowadzony zostanie ten proces, należy odpowiednio się do niego przygotować. Kluczowe jest skrupulatne naszykowanie miejsc, w których maty kapilarne mają się znaleźć.
Sam montaż polega na przytwierdzeniu paneli z rurek za pomocą specjalnych, przystosowanych do tego uchwytów, bądź kleju. Alternatywą jest instalacja mat zaprojektowanych pod wymiar dla konkretnego pomieszczenia. W kolejnym kroku maty kapilarne zakrywa się materiałem wykończeniowym, a więc np. wylewką na podłodze i tynkiem na ścianach. Ostatnim etapem jest połączenie instalacji z systemem grzewczym i przeprowadzenie testów sprawności ogrzewania, w tym szczelności układu.
Choć proces montażu wodnych mat kapilarnych wydaje się prosty, tak wymaga on ogromnego doświadczenia, dostępu do odpowiednich narzędzi oraz precyzji. Pamiętaj, że w przypadku popełnienia błędów na etapie przytwierdzania paneli, ich usunięcie będzie wiązać się z koniecznością kucia posadzek, ścian czy sufitów, co generuje wysokie dodatkowe koszty. Z tego powodu zadanie to najlepiej zostaw w rękach specjalistów. W firmie Qborg zaprojektujemy instalację grzewczą, a następnie zajmiemy się wykonawstwem, gwarantując najwyższą jakość usług!
Mając wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania oraz montażu takich systemów grzewczych, gwarantujemy pełną satysfakcję z jakości naszych usług. W Qborg montujemy wodne maty kapilarne z zachowaniem restrykcyjnych norm, dzięki czemu wykonana z nich instalacja cechuje się wysoką sprawnością i jest bardzo żywotna. Jeśli do tej pory korzystałeś z ogrzewania podłogowego, przechodząc na to nowoczesne rozwiązanie, będziesz oszczędzać pieniądze i cieszyć się znacznie wyższym komfortem termicznym w domu. Zadbamy o to, aby inwestycja w nie przyniosła Ci wszystkie możliwe korzyści – zapraszamy do kontaktu!
Napisz lub zadzwoń do nas i powiedź nam w czym możemy Ci pomóc. Wrócimy do Ciebie z gotowymi rozwiązaniami. Zadbamy o to, żeby sprawnie odpowiedzieć na Twoje potrzeby i dopasować możliwie najlepsze dla Ciebie rozwiązania.
Zależy nam na zapewnieniu Wam poczucia spokoju i bezpieczeństwa, zarówno na etapie bezpośredniej współpracy, jak i całym okresie użytkowania instalacji. Swoje prace wykonujemy kompleksowo
Napisz do nas
kontakt@qborg.pl
Lub zadzwoń
+48 501 644 474
Adres
Kurów 13
72-001 Kołbaskowo
woj. zachodniopomorskie
© Copyright QBORG
© made by AdWise
© Copyright QBORG
© made by AdWise