Kotły gazowe

1 2

W związku z tym, że gaz nie jest zbyt drogi, coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie kotła w swoim domu z firmą Twój Instalator. Jest on lepszy m.in. od modeli na paliwo stałe, ponieważ jest bezobsługowy. Zanim jednak dokona się jego zakupu, należy dowiedzieć się więcej na temat rodzajów kotłów.

Kocioł gazowy

Kotły gazowe mają dwa cele – ogrzanie domu oraz wody użytkowej w kranie. Obecnie są dostępne dwie wersje kotłów gazowych, tzn. wisząca oraz stojąca. Pierwszy typ jest niezwykle lekki i przez to także łatwy w montażu, bowiem efektywnie wpasowuje się między wiszącymi szafkami, np. kuchennymi. Niestety wersje z zasobnikiem zajmują więcej miejsca, ale one także mogą zawisnąć na ścianie, w jakimś mało znaczącym miejscu.

Niektórzy użytkownicy wybierają urządzenia stojące, z wbudowanym zazwyczaj zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Są one większe i cięższe od kotłów wiszących, dlatego nie mogą zostać zamontowane na ścianie. W związku z tym, że kotły stanowią element wyposażenia wnętrza, firma Twój-Instalator dba o ich estetyczny wygląd, dopasowujący się do reszty mebli w kuchni lub łazience.

Kocioł kondensacyjny

Oprócz tego, kotły gazowe można podzielić na konwencjonalne, czyli tradycyjne oraz kondensacyjne. Te drugie są wydajniejsze, gdyż wykorzystują całą energię zawartą w spalanym paliwie, czego nie można powiedzieć o kotłach tradycyjnych. W urządzeniach konwencjonalnych para wodna, będąca produktem spalania gazu, trafia do komina, natomiast w kondensacyjnych ulega skropleniu. W ten sposób energia cieplna jest odzyskiwana i nierzadko, w przypadku kotła kondensacyjnego spotyka się jego sprawność przekraczającą 100%.

Co prawda modele kondensacyjne posiadają wyższe ceny niż tradycyjne (konwencjonalne) oraz wymagają zamontowania odpływu kondensatu wypływającego z urządzenia, ale w zamian jego użytkownik zyskuje wyższą, nawet o 15%, skuteczność kotła oraz mniejsze zużycie gazu.

Logamax Buderus

Kotły gazowe produkowane przez markę Buderus to gwarancja wysokiego komfortu, ciepłej wody oraz optymalnego wykorzystania gazu opałowego. Produkty Logamax są niedrogie, innowacyjne, bardzo ciche i skuteczne. Ponadto zachwycają wysokimi parametrami technicznymi oraz bardzo eleganckim wyglądem. Zaletą kotłów Buderus jest to, że można je zarówno postawić, jak i powiesić. W obu wersjach prezentują się bardzo dobrze.

Kocioł jednofunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny ma na celu ogrzanie wody zasilającej instalację grzewczą w nieruchomości, np. grzejniki oraz ogrzać wodę użytkową znajdującą się w osobnym podgrzewaczu pojemnościowym, ustawionym pod kotłem bądź wiszącym obok kotła. Woda jest zgromadzona i podgrzewana zazwyczaj w zbiorniku o pojemności 100-200 litrów. Oznacza to, że użytkownik decydujący się na montaż kotła jednofunkcyjnego musi wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na zasobnik. Co więcej, bardzo często wykorzystuje się w tym celu dodatkowe pomieszczenie, które jest wydzielone i przybiera formę kotłowni.

Zaletą kotła jednofunkcyjnego jest przede wszystkim to, że za sprawą możliwości podłączenia kilku kranów, czyli tzw. pętli cyrkulacji, podgrzana woda może cały czas krążyć w obiegu. Kotły jednofunkcyjne sprawdzają się więc w dużych domach, gdzie ciepła woda użytkowa pochodzi z wielu punktów, oddalonych znacząco od kotła.

Kocioł dwufunkcyjny

Kotły dwufunkcyjne można scharakteryzować jako połączenie przepływowego podgrzewacza ciepłej wody z kotłem ogrzewającym dom. Kocioł dwufunkcyjny nie posiada zasobnika, w przeciwieństwie do kotła jednofunkcyjnego, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Właśnie dlatego kotły dwufunkcyjne wybierają częściej właściciele niedużych nieruchomości. Woda użytkowa jest w tym przypadku podgrzewana na bieżącą, kiedy użytkownik tego potrzebuje, ale punkty poboru wody muszą znajdować się niedaleko kotła.

Kotły dwufunkcyjne z zasobnikiem posiadają, jak nazwa wskazuje, niewielki zbiornik. Ma on zazwyczaj pojemność 50 litrów. Mamy tu do czynienia z połączeniem zbiornika jednofunkcyjnego z dwufunkcyjnym. Kocioł rozpoczyna proces podgrzewania wody przepływowo w momencie, kiedy skończy się ciepła woda ze zbiornika. Jego zaletą jest to, że można podłączyć do niego tzw. pętlę cyrkulacyjną.

Pokaż kategorie i filtry